Malta’da Work and Study Programı

Malta’da dil eğitimi kapsamında genel ingilizce, yoğun ingilizce, sınav ingilizcesi, iş İngilizcesi, akademik ingilizce programları veya sertifika programı, lisans, yüksek lisans ya da doktora gibi akademik programlarda 12 haftadan (90 günden) daha uzun süreli eğitim alacak ve 18 yaşından büyük tüm Türk vatandaşları bu program kapsamında başvurmaları halinde haftada 20 saatlik yasal çalışma iznine sahip olabilmektedir. 2018 yılı nisan ayı itibariyle yürürlükte olan program sayesinde , en uygun maliyetlere sahip Malta'da 12 haftadan sonra çalışmaya başlayabilir ve yaşam masraflarını çıkarabilirsiniz. 


Programa katılmanın aşamaları şu şekildedir ;


1-MoonEDU olarak Malta'da anlamış olduğumuz okullardan size en uygun olan seçilerek 12 haftadan uzun ve  haftalık minimum 15 saat (20 ders) olmak üzere bir dil eğitimi programına kayıt yapılır.


2-Eğitim alınacak dil okulu  FELTOM üyesi olmak zorundadır.


3-Program kaydı yapıldıktan ve dil okulundan kayıt belgeleri gelmesiyle okula tüm ödeme yapılır ve  vize için gerekli olan  belgeler ile birlikte vize başvurusu gerçekleştirilir. 


4-Malta vizesi öğrenciye genelde tam olarak kalış süresi kadar verilir.Malta’da bulunduğunuz ve eğitim almaya devam ettiğiniz 13. haftadan itibaren çalışma iznine sahip olursunuz. İlk 12 haftalık süreç zarfında yasal çalışma hakkı bulunmamaktadır. Dil okulunda ki eğitime minimum %75 oranında devam edilmediği sürece hem eğitim sonunda verilen sertifika hem de çalışma izni riske girecektir.Bu nedenle kesinlikle eğitiminize devam etmeniz gerekmektedir.


5-En önemli kısımlardan biri ise işveren kurum ile alakalıdır.Bazı kurumlara hiçbir koşul aranmadan direkt başvuru yapabiliyorken bazı kurumlar için 'neden sizi işe aldığını ve Maltalı birini işe almadığını' belgelerle açıklaması gerekmektedir. Bu belgelerin en başında ise işverenin Malta'nın resmi iş kanallarına ilan vermesi ve en az 2 hafta boyunca kriterlere uygun bir başvuru almamış olması gerekmektedir.


6-Program kayıt aşamasında 150 €, başvurunun onaylanması ile 80 € şeklinde işlem ücreti ödenmesi gerekmektedir. Belgeler ile başvuru yapıldıktan sonra onay aldığınız andan itibaren çalışmaya başlayabilirsiniz.


7-Haftada 20 saat olan yasal çalışma süresince elde edilecek kazanç elbette her işte farklıdır. Ortalama bir rakam vermek gerekirse yarı zamanlı işlerde saatlik 6 € veya 6.5 € rakamlarından söz edilebilir. Bu da haftalık 120 € – 130 € civarına, aylık ise 500 € civarına denk gelmektedir.Hizmet sektöründeki bazı işlerde bahşiş veya prim alınabilmekte, böylece sabit maaşa ek olarak performans bazlı bir ek kazanç söz konusu olabilmektedir.

Moon EDU Logo

Dünya'nın kapılarını aralayın

world-map
Scroll to Top