Malta

Malta'da Yaşam


Malta ya da resmi adıyla Malta Cumhuriyeti’nin tarihi MÖ 8.yüzyıla kadar uzanıyor. MÖ 8.yüzyılda Fenikeliler’in hakimiyetine giren ülke önce Kartacalılar’ın, daha sonra Romalılar’ın eline geçti. Roma Dönemi’nde yerel halk Hristiyanlık’ı kabul etti. Romalılar’dan sonra kısa bir süre Arap hakimiyetinde kalan Malta St. John ve Şövalyeleri tarafından işgal edildi. Gelir gelmez ticareti ve sosyal hayatı değiştirmeye başlayan şövalyeler ülkeye farklı bir kültür kazandırdılar. Kanuni Sultan Süleyman’ın 1565’de yaptığı kuşatma sırasında şövalyelerin galip gelmesi onların Avrupa’da güç kazanmasını sağladı. Adalar, bu dönemde mimarlık, sanat ve kültür açısından altın devrini yaşadı. Daha sonra önce Fransızlar’ın sonra İngilizler’in hakimiyetine giren Malta, 1964’te bağımsızlığını ilan etti.


Parlementer cumhuriyet yönetim biçimine sahip ülke 1965’te Avrupa Konseyi’ne girdi. 1979’da ülkedeki İngiliz askeri üsleri tamamen boşaltıldı. 2004’te Avrupa Birliği’ne alınan ülke, 2008 yılında Euro Bölgesi’ne dahil edildi.

Malta, Gozo ve Comino üç büyük ve 2 küçük adadan oluşan Malta 316 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulu. Yaklaşık 426 bin kişilik nüfusa sahip olan ülkede yaşayanların yüzde 96’sı Maltalılar’dan, yüzde 2’si İngilizler’den ve kalan yüzde 2’si farklı milletlere mensup kişilerden oluşuyor. Ülke en büyük adası Malta’nın adıyla anılıyor. Ülkenin başkenti Valletta adını kahraman kurtarıcıları şövalye St. Jean Parisot de la Valette‘den alıyor. Başkent halk arasında daha çok II-Belt adıyla anılıyor. Ülkenin nüfusunun yarısı Valletta şehrinde yaşıyor. Malta’nın ikinci büyük adası olan Gozo, 7 bin kişilik nüfusuyla adanın en kalabalık şehri. Ülkede resmi dil olarak Maltaca ve İngilizce konuşuluyor.


Malta Adasının Valetta'dan sonra en ilgi çekici şehri Sessiz Şehir olarak anılan Mdina'dır. Mdina, Ünlü St. John Şövalyelerin'den korunmak için Fenikeliler tarafından güçlü duvarlarla çepeçevre sarılmış bir tarih hazinesidir. Bu Sessiz Şehir bir kraliyet sessizliği ve bir barış atmosferi içindedir. Motorlu taşıt, alışveriş merkezi ya da bir pazar "Sessiz Şehir"e çok yabancı kavramlardır. Burada görebileceğiniz yegane ticari canlılık, şehir duvarları üzerinde kurulmuş ve muhteşem bir deniz manzarasına sahip iki restaurant ve çay bahçesi tarzında bir kafedir.

Bozulmamış doğası, sakin kıyısı, antik eserleri ve farklı gizemiyle Malta, Gladyatör, Truva, Kaptan Philips ve Taht Oyunları gibi birçok Hollywood yapımına sahne oldu. Başkent Valetta , 2018 Avrupa Tarih Başkenti seçilmiştir.

Bu inanılmaz ada ülkesinde eğitim alırken gezmenizi kesinlikle önerdiğimiz birkaç yer şu şekildedir ;

 • Gozo Island
 • Comino Island-Blue Lagoon
 • Popeye Village Fun Park - Temel Reis filminin çekildiği yer 
 • Mdina Old Town -Sessiz Şehir
 • Marsaxlokk
 • Mosta Dome Kilisesi- Valletta
 • Sliema
 • Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları


Malta'da dil eğitimi almanın en güzel yanlarından biri ise okulların çoğunun paket program sunuyor olması.Alternatif paket programlar ile hem kaliteli hem de uygun fiyatlarla Malta’da eğitim almanız mümkündür. Her şeyin dahil olduğu 4-8-12-24 haftalık paket programlar dahilinde İngilizce eğitim, kayıt ücretleri, kurs materyalleri, konaklama, uçak bileti, havalimanı transferi ve wi-fi için tek bir ücret ödeyerek eğitim alabilirsiniz. Kış döneminde Türk öğrenci sayısının da az olmasını fırsata çevirerek hem kaliteli hem de uygun fiyatlarla Malta’da dil eğitimi alabilir ve Malta’ya ait farklı kültürleri tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.


Dil Okulları Konaklama Alternatifleri

Aile Yanı Konaklama

Okul Yurdu Konaklama

Öğrenci Evi Konaklama

Stüdyo Daire Konaklama

Otel Konaklama


Malta özellikle vize zorunlulukları olması nedeniyle, Avrupalı öğrenciler açısından her mevsim, kısa veya uzun süreli kurslar için ideal bir destinasyon olmaktadır. Ayrıca Malta’da az sayıda da olsa Uzak Doğu öğrencilerine ’de rastlamak mümkündür.


St.Julians'da Yer Alan Okullar 

 • Atlas Language School
 • Clubclass
 • EC
 • ESE
 • Magister Academy


Sliema'da Yer Alan Okullar 

 • AM Language
 • LAL Language
Malta'da Hazırlık Eğitimi
Malta'da Yaz Kampları 8-17 Yaş
Malta'da Work and Study Programı
Moon EDU Logo

Dünya'nın kapılarını aralayın

world-map
Scroll to Top