Roma

Roma'da Yaşam

Tarihi çok eski zamanlara dayanan Roma, İtalya’nın başkenti olma özelliğini taşır. Roma İmparatorluğu döneminde şehir dünyanın en büyük şehri olma özelliğine sahipti. Ülkenin başkent olmasına da İmparatorluk zamanı karar verilmiştir. Şehrin kurulma hikayesi ise oldukça ilginçtir, çeşitli rivayetlere göre yeni doğan ikiz bebekler Remus ile Romolos’un doğumun hemen ardından savaş tanrısı Mars tarafından terk edilmesi ardından bebekleri bulan bir dişi bir kurt onları yetiştirir, bu olayların ardından bebeklerin bakımını bir çoban üstlenir. Şehrin kurulmasında anlaşmazlık yaşayan kardeşlerden Romolos Remus’u acımasız bir biçimde öldürür. Başlarda küçük bir bölgede kurulan şehir zamanla çok büyümüş ve bir imparatorluk olmuştur.

Roma, İtalya'nın en kalabalık şehridir ve 1290 m2 lik yüzölçümüyle Avrupa'nın en geniş yüzeye yayılmış baskentlerinden biridir. Milano, Napoli, Torino, Bolonya, Palermo, Catania, Floransa, Genova ve Bari'nin toplamından daha genis bir yüzölcümüne sahiptir. Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı bağımsız kent Vatikan’da Roma sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu sebeplerden ötürü bazı kişilerce Roma iki devletin başkenti sayılır.

Muhteşem sarayları, yüzyıllık kilise ve bazilikaları, antik kalıntıları, anıtları, heykelleri, sanat eserleri gibi birçok şeyle dünyanın en zengin şehirlerinden biri olarak kabul edillen Roma günümüzde canlı gece hayatı ve ünlü markalara ev sahipliği yapması nedeniyle alışveriş konusunda da akla gelmektedir.

Pizza ve makarnanın ana vatanında yemeklerden keyif alırken ,İtalyancanı kültürel zenginlikler ile geliştirirken görmeni tavsiye ettiğimiz Dünyaca ünlü yerler ;

-Kolezyum
-Roma Forumu,
- Aziz Petrus Bazilikası
- Sistina Şapeli
-Vatikan Müzeleri
-Trevi Çeşmesi
-Pantheon
-İspanyol Merdivenleri
- Piazza Spagna

şeklindedir.

Partner Dil Okullarımızdan Bazıları

Accademia Studio
Scuola Leonardo Da Vinci

Moon EDU Logo

Dünya'nın kapılarını aralayın

world-map
Scroll to Top