Malaga

Malaga'da Yaşam

Akdenize komşu ve turistik açıdan önemli plajlara sahip olan Malaga, İspanya’nın güneydeki en büyük şehridir. Nerja’dan Manilva’ya uzanan geniş bir coğrafik alana yayılmış olan bu şehir toplamda 160km sahil şeridine sahiptir ve ünlü ressam Pablo Picasso’nun doğduğu şehirdir.

Oldukça hızlı büyüyen ve muhteşem güneş ışıltısına, eğlenceli gece hayatına, unutulmaz damak tadına sahip balık restoranlarına,kültürel açıdan zengin tarihi mekanlara sahip bu şehir İspanya’nın Endülüs kısmının göz bebeğidir.

Malaga’daki dağlar coğrafi açıdan özel koruma bölgesiymiş gibi düşünülebilir: soğuk kuzey rüzgarlarından çevresindeki dağlarca korunur ve yılın 300 günü güneş ışığından yararlanılabilir. Doğu ve güney sahillerine sahip olduğundan her daim her kişinin zevk alabileceği farklı özellikteki plajlarının olması bu şehri daha da tercih edilir kılıyor.

Kültürel bir başkent olmasının yanı sıra Malaga damak zevkine de hitab eden bir şehirdir. Malaga sakinleri yemek yemeyi bir sosyal aktivite olarak görürler ve önemli günlerini dışarda beraberce yemek yiyerek kutlarlar. Fiyat açısından da makuldur. Örneğin bir barda fiks menu 6 euro gibi bir cüzi rakamdadır. İspanya’da ‘tapas’ olarak adlandırılan küçük ekmek dilimlerinin farklı çeşitlerde mezelerle süslenmiş hali sizin için hem uygun hem de zevkli bir öğün olabilir.

Gezilecek önemli yerlerden bazıları ise şu şekildedir ;

Castillo de Gibralfaro

Adını yerine yapıldığı Fenike deniz fenerinden alan askeri yapı, günümüzdeki haline Granada Sultanı 1. Yusuf’un talimatlarıyla gerçekleştirilen yenileme çalışmalarının sonucunda gelmiş. Deniz seviyesinden 130 metre yükseklikteki kaleyi haftanın 7 günü ziyaret edebilir, Malaga kentinin ve Akdeniz’in muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Alcazaba de Malaga

Günümüzde arkeoloji müzesine ev sahipliği yapan kale, yüksek konumu sayesinde şehrin ve Akdeniz’in nefes kesen manzarasını gözler önüne seriyor.

Malaga Cathedral

Yapımı 1528’de başlayıp, 1782’de biten katedral 2. kulesi bitirilmediği için yerel halk tarafından La Manquita (Tek Kollu Kadın) olarak adlandırılıyor. Katedralin içerisinde 16. ila 19. yüzyıllar arasında yapılmış dini resimlerin, heykellerin ve el yazmalarının sergilendiği bir müze hizmet veriyor.

Teatro Romano

Milattan önce 1. yüzyılda inşa edilen Teatro Romano (Roman Theatre), Alkazaba Kalesi’nin girişinde yer alıyor. Kentin en eski tarihi yapısı olarak kayıtlara geçmiş tiyatro, kentin Roma egemenliğinde olduğu dönemden kalan tek yapı konumunda.

Fundacion Picasso

Dünyaca ünlü ressamın doğduğu yıl olan 1881’den 1884’e kadar yaşadığı bina içerisinde hizmet veren müzede Picasso’nun yanı sıra Miró, Chagall ve Max Ernst gibi önemli isimlerin çizimlerinin yer aldığı kitaplar sergileniyor. Müzede ana serginin dışında yıl içerisinde çok sayıda kültürel aktivite düzenleniyor.

Picasso Müzesi

Üvey kızının ve torunun bağışladığı, Picasso’nun tüm yaratıcı dönemlerini yansıtan 204 parçalık koleksiyona sahip müzenin ayrıca kütüphane ve sanatçıya ait dokümanlarla fotoğrafların bulunduğu arşiv bölümleri yer alıyor.

Plaza de Toros

Boğa güreşlerinin yapıldığı 14.000 seyirci kapasiteli arena 1976’da Tarihi Sanatsal Anıt, 1981’de ise Kültürel İlgi Alanı Resmi Yerleşimi ilan edilmiş. Nisan-eylül ayları arasında açık tutulan tesiste boğa güreşlerinin dışında bu kültürel aktiviteyle ilgili konferanslar ve dersler veriliyor.

Malaga Plajları

“Güneş Sahili” adıyla ünlenen Malaga’nın toplam 15 kilometre uzunluğundaki plajları tatilcilere silisyum karbonat esaslı kumlar üzerinde güneşlenme ve tertemiz sularıyla Akdeniz’in tadını çıkarma fırsatı veriyor.

El Candado, Las Acacias, Baños del Carmen, La Malagueta, San Andrés, Misericordia, Guadalhorce ve Guadalmar plajları altyapı güçlendirme ve temizlik çalışmalarının sonucunda Mavi Bayrak ödülünü almış.

Partner Dil Okullarımızdan Bazıları

Clic
DonQuijote
Enforex
Sprachcaffe

Moon EDU Logo

Dünya'nın kapılarını aralayın

world-map
Scroll to Top