Madrid

Madrid'de Yaşam

Tarihi ve kültürel açıdan Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan Madrid, İspanya’nın başkentidir. Şehirde yılın her dönemi sanat fuarları, konserler, festivaller ve çeşitli etkinlikler olduğundan olayı daima bir turist akını olur. Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden birisidir. 9. Yüzyılda kurulmuş olan şehir İspanya Kralı’nın Kraliyet Sarayı’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Şehrin ünlü iki futbol takımı olan Real Madrid ve Atletico Madrid arasında olan rekabet Avrupa’nın ve dünyanın en ünlü derbilerinden biri olarak anılmaktadır.

Avrupa kıtasının en kalabalık beşinci kenti olan Madrid, aynı zamanda kıtanın en yüksek başkentidir. Bankacılık, sigortacılık ve turizm ağırlıklı bir ekonomisi vardır.

Madrid eğlence dünyasının en güzel şovlarına sahip bir gece hayatına sahiptir. Space of Sound gece kulübü dj partileriyle ünlü ve ışık şovlarının sürekli olduğu bir yer. Merkezi konuma sahip El Son salsa kulübü de alternatif bir yer arayanlar için ideal. Yerli ve yabancı sanatçıların sahne aldığı Sala Siroco gençlerin en çok takıldığı mekanlardan birisi. Fabrik, BarCo, Moma 56, Shoko ve Fortuny de Madrid’de bulunan diğer iyi gece kulüpleri. Caz seven biriyseniz Cafe Jazz Populart şehrin eski ve ünlü kulüplerinden birisidir.

Bara gitmeyi tercih edenler ise Bar Campus, Chapandaz gibi öğrenci barları ve Libertad 8 Cafe, Cafe La Palma ve Cardamomo gibi müzikli barları tercih edebilir.

Avrupa’nın en iyi ikinci metro hattına sahip olan Madrid’de metro ulaşım açısından önemli bir konumdadır. 1 euroya alabileceğiniz biletlerle hem metroya hem de otobüslere binebilirsiniz. 9 euro karşılığında 10 binişlik bilet de alabilirsiniz. Günlük, 3 günlük gibi sınırsız biniş hakkı sunan kartlear da mevcut. Sabah 5:30 ile gece 01:30 arası metro seferleri yapılıyor.Gezilecek önemli yerlerden bazıları ise şu şekildedir ;

Plaza Mayor
Şehrin en önemli meydanıdır.

Puerta Del Sol
Şehrin giriş kapısı olan Puerta Del Sol, Güneş Kapısı demektir.

Kraliyet Sarayı
Palacio de Real olarak bilinen Kraliyet Sarayı 18. yy'da yapılmıştır.

Prada Müzesi
İspanyolca adı Museo del Prado olan müze, Madrid'e gelen turistlerin ilgi odağı ve sayısız sanat eserine ev sahipliği yapıyor.

Reina Sofia Müzesi
Picasso, Dali ve Miro gibi sanatçıların önemli eserleri bu müzededir.

Las Ventas Arenası
1931'de yapılan bu arena boğa güreşleri ile özdeşleşmiştir. 25.000 seyirci kapasitelidir.

Estadio Santiago Bernabeu
İspanya'nın Madrid şehrinde 1947 yılında yapılan stadyumun ev sahibi takımı Real Madrid'dir. İsmi efsane başkan Santiago Bernabéu Yeste'den gelmektedir.

Partner Dil Okullarımızdan Bazıları

DonQuijote
Enforex
Sprachcaffe

Moon EDU Logo

Dünya'nın kapılarını aralayın

world-map
Scroll to Top