Granada

Granada'da Yaşam

Granada, İspanya’nın Endülüs bölgesinde yer alan şehir. Kent Endülüs Emevileri’nden kalan El Hamra Sarayı ile bilinir. 2004 senesinde yapılan sayımda şehir merkezi nüfusu yaklaşık 250.000, tüm şehirde ise 500.000’dir. Granada şehri, Avrupa’da yer alan ve en yüksek dağlardan sayılan Sierra Nevada’nın tepesinde bir vadide kurulmuştur. İki tepenin kenarında büyüyen şehrin denize olan yüksekliği 650m’dir. Granada’nın arka kısmında bulunan, gökyüzüne uzanan ve en yüksek tepesi olan Sierra Nevada’dır. Şehrin güneybatı tarafına uzanan büyük ova Granada Ovasıdır. O bölgede görülen dağlar Granada Sultanlığının topraklarının bittiği yer olduğu için eskiden ordular saldırılarını hep oradan yapardı. Şehir yüksek dağlara sahip olduğu için çok fazla rüzgar almaz ve ılıman bir iklimi vardır, bu sebepten eski dönemlerden beri farklı devletlerin yerleşim yeri olmuştur.

Gezilecek başlıca yerleri ise

El Hamra (Alhambra)

Yapılışı 9. Yüzyıla kadar uzanan bu kompleks aynı zamanda tüm Granada şehrini panoramik olarak gören bir tepe üzerinde konumlanmış.

Granada Katedrali (Catedral Santa Maria de la Encarnacion)

İspanya Rönesansı’nın en güzel örneklerinden Granada Katedrali tam şehir merkezinde yer alıyor. Yapımı 1523 yılına kadar uzanan bu görkemli katedral Kraliçe 1. Isabella ve Kral Ferdinand’a adanmış.

Albaicin (Albayzin)

Carmenes isimli yüksek duvarlı ve içinde asmadan, nara çeşitli meyve ağaçlarının yer aldığı, ortasında avlu olan sevimli beyaz evler ve küçük küçük meydanlarla dolu olan Albaicin mutlaka yarım gün, mümkünse daha fazlasını ayırmanız gereken bir yer.

Carmen (Carmenes) ve Carmen de las Martires

Yüksek duvarların evi caddeden ayırdığı, geniş bir avlusu, büyük bir bahçesi olan, içinde yaşaması hem keyifli hem de dönemin ihtiyaçları düşünülünce son derece pratik evler.

Cartuja Manastırı (Monasterio de la Cartuja)

Aslında bölge eskiden bir Roma mezarlığı iken 1516’da manastır yapımına başlanmış ve üç yüzyıl kadar sürmüş. Bugün büyüleyici heykeller, kabartmalar ve resimlere ev sahipliği yapıyor. Giriş ücretinin 5 Euro olduğu manastırın en güzel yeri ise mermer şapeli.

La Alcaiceria (Arap Baharat Pazarı)

Nueva Meydanı ile Bib Rambla Meydanı arasındaki dar caddelerden oluşan, içinde giyimden takıya, baharatlardan hediyelik eşyalara kadar her türlü eşyayı bulabileceğiniz ancak bundan ötesi İspanya’da oryantal bir atmosfer yaşayabileceğiniz bir yer.


Partner Dil Okullarımızdan Bazıları

DonQuijote
Enforex

Moon EDU Logo

Dünya'nın kapılarını aralayın

world-map
Scroll to Top