Dublin

Dublin'de Yaşam

Dublin İrlanda’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri. Ülkenin doğu kıyısının ortasında, Liffey Nehri'nin ağzında, Dublin Kontluğu'nun merkezinde yer almaktadır. Viking yerleşimlerinin merkezi olarak kurulan şehir, Orta Çağ’dan beri İrlanda’nın başkentidir.

İrlanda’nın başkenti olan Dublin; renkli gece hayatı, pubları, eğlence dolu mekanları, tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir şehirdir. Bilim ve sanat şehri olan Dublin’de trafik sorununun olmaması en avantajlı yönlerinden biridir. İrlanda’ya eğitim veya tatil amaçlı seyahat etmek isteyen kişilerin, en çok tercih ettiği şehirdir.

İrlanda; Avrupa ülkeleri arasında en yaşanılabilir ülke seçilmiştir. Bunun ile birlikte Dublin de en iyi başkent olarak seçilmiştir. Tarihte Vikinglerin bölgeyi keşfetmesi ile birlikte, başkent olarak günümüze kadar kalmaya devam etmiştir. Dublin terim anlamı olarak siyah havuz anlamına gelmektedir. Uzun yıllar İngiliz sömürgesi altında kalan şehir, Hıristiyanlık dinini benimsemiştir.Ortaçağı yansıtan atmosferi ile en güzel şehirlerinden biridir.

Dubh Linn İrlanda dilinde siyah havuz anlamına gelir. Dublin'in adıda bu tanımlamanın zaman içerisinde birleşmiş halidir. 17. yüzyıl ve sonrasında İrlanda'ya hükmeden dört farklı George adında kral şehrin gelişiminde büyük etki sahibi olmuşlardır. Dublin'i Londra'nın ardından Britanya'nın en büyük ikinci şehri yapan "Georgelar", bugün Dublin'in tarihi dokusunu oluşturan mimari eserlerin büyük bölümünü inşa etmişlerdir.

Dublin özellikle üniversitelisi yoğun bir şehir. Ülkemizden bir örnek verecek olursak Eskişehir'e denk bir öğrenci şehri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Dublin Üniversitesi çok büyük hareketliliğin olduğu bir eğitim merkezi. Genç nüfusun yoğun olması Dublin'de öğrenci olmak isteyenlerin sayısını her geçen gün giderek arttırmakta.

İrlanda bir Avrupa Birliği ülkesi olmasına karşın, Schengen vizesiyle Dublin'e girmek mümkün değil.Dublin'e gitmenin tek yolu İrlanda vizesi almak. 2003 yılında Avrupa genelinde yapılan bir araştırmaya göre Dublin yaşanacak en iyi başkent olarak seçilmiştir. Ayrıca İrlanda istatistiklere göre Avrupa'nın en mutlu ülkesi olarak da bilinir. Şunu da eklemek lazım ki Avrupa kıtasında yılda 4 milyon ziyaretçi alan Dublin, en çok ziyaret edilen 3. başkenttir.

GEZİLECEK YERLER

Phoenix Parkı
Kilmainham Gaol
Christ Church Cathedral
National Museum of Ireland
Dublin Kalesi
St Patricks Katedrali
Trinity Koleji
Guinness Storehouse
St Stephen’s Green
Dublin Zoo
Leinster House
Grafton Street
National Gallery of Ireland
The Little Museum of Dublin
The Old Jameson Distillery

Partner Dil Okullarımızdan Bazıları

Alpha College of English
Atlas Language School
Atlantic Language
ATC Language School
British Study Centres
CES
Delfin English School
EC English
Emerald Cultural Institute
ELI
Griffith College
Kaplan International College
LAL Language Centres
Atlas Language
Oscars International

Moon EDU Logo

Dünya'nın kapılarını aralayın

world-map
Scroll to Top