Cork

Cork'ta Yaşam

İrlanda’nın; farklı özelliklere sahip birçok şehri bulunmaktadır. Bu şehirler arasında Dublin en büyük kenti olurken 119,230 nüfusu ile 2. Büyük kenti Cork şehridir. Cork; bataklık bölge anlamına gelmektedir. 1400 yıllık geçmişe sahip Cork, nehir kenarında küçük bir sahil kasabası olarak varlığını sürdürürken, son zamanlarda gelişerek, Dublin’den sonra gelen en büyük kent olmayı başarmıştır. Dublin’e rakip olan tek şehir olarak adını duyurmuştur.

Dublin’de olduğu gibi bölge kuzey ve güney bölgelere ayrılarak, zamanla şehirleşme göstermiştir. Şehirde yerleşim yerlerinin kurulması ile bölge göç almaya başlamıştır. 17 yüzyıla gelindiğinde, ticari anlamda gelişme göstererek, tereyağı ihracatı yapmaya başlamıştır. Tereyağı ihracatı ile ekonomik anlamda güç kazanan şehir, en çok İtalya’dan göç almaya başlamıştır. Bölgenin kuzey bölümünde İtalyan halkı yoğun bir şekilde görülmektedir. İrlanda ülkesi çok büyük savaşlara tanık olmamıştır. Özellikle Cork bölgesinde yer alan kaleler, günümüze kadar gelebilmiştir.

Su kanalları, müzeleri ve rengârenk binaları ile göz dolduran bir şehirdir. Kapalı ve açık Pazar yerlerinden istediğini her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Tarihi mekânları, renkli sokakları ve doğal güzellikleri ile çok fazla turist çeken bir bölgedir. Şehrin geniş ve kozmopolit yapısı gereği, İrlanda dil okulları, en çok tercih edilenlerden biridir. Cork’da nüfusun az olması ve sakin bir kent olması, kentte yaşamak için olumlu avantajlardan biridir.

Cork şehir merkezi küçük bir yer olduğundan Cork’un gezilecek yerlerinin çoğuna yürüyerek ulaşmak mümkün olmaktadır. Yürümek istemediğiniz zamanlarda şehrin her noktasında hizmet sunan 12 adet otobüs hattını kullanabilirsiniz.

Otobüslerle gidilemeyecek yerlere dilerseniz tren seferlerini de değerlendirebilirsiniz. Hem otobüsler hem de trenler için geçerli biniş kartlarını temin ederek ulaşım ağlarından faydalanabilirsiniz. Otobüslerde biletiniz olmadığı zamanlarda otobüs içinde ücretini ödeyerek de otobüse binebilirsiniz.

GEZİLECEK YERLER

Blarney Şatosu
Fota Wildlife Park
Saint Fin Barre’s Katedral
St.Anne Kilisesi
Cork City Gaol
Red Abbey
Cork National Monument
Tramore Valley Park
Blackrock Kalesi
Cork Butter Museum
Lee Nehri

Partner Dil Okullarımızdan Bazıları

  • Cork English Academy
  • Griffith College
Moon EDU Logo

Dünya'nın kapılarını aralayın

world-map
Scroll to Top