Cape Town
Atlantik ve Hint Okyanusu’na kıyısı olan, Afrika’nın güney ucu Cape Town, 3 milyon 750 bin nüfusuyla Johannesburg’dan sonra Güney Afrika’nın en kalabalık kentsel alanları arasında 2. sıradadır.

Ulusal meclise ev sahipliği yapan kent, aynı zamanda yasama başkentidir. Cape Town Limanı, doğal ortamıyla Cape Floristic Bölgesi, ünlü kent simgelerinden masa şeklindeki Table Dağı ve Cape Point bölgesi; Cape Town’un meşhur simgelerindendir. Ayrıca 400 yıldır şarap üreticiliği deneyimi olan kentin ünlü şarapları eşsizdir. Dünyanın en kozmopolit kenti Cape Town, göçmen ve sürgünler için Güney Afrika’da önemli bir yer tutar. Şehir, Endüstriyel Tasarım Dernekleri Uluslararası Konseyi tarafından 2014 Dünya Tasarım Başkenti seçildi. Ayrıca Cape Town, dünya medyasında dünyanın en ziyaret edilebilir kenti olarak anılmıştır.

Masa Körfezi kıyısında yer alan ve 1488’de Portekizli keşifçi Bartelemeu Dias tarafından keşfedilen Cape Town; ilk olarak Hollanda-Doğu Hindistan Şirketi tarafından, Doğu Afrika, Hindistan ve Uzak Doğu’ya giden Hollanda gemileri için bir depo ve levazım istasyonu olarak geliştirildi. Jan van Riebeeck’in gelişiyle 1652’de Güney Afrika’da ilk kalıcı Avrupa yerleşimi kuruldu. Cape Town başlangıçtaki Avrupa’da Castle of Good Hope (Ümit Burnu) Limanı’nda ilk ileri karakol olma amacına göre çok daha hızlı büyüyerek Cape kolonisinin ekonomik ve kültürel merkezi oldu. Johannesburg kenti gelişene kadar Cape Town, Güney Afrika’nın en büyük şehri oldu.

Cape Town, binlerce yıldır Strandloper’lerin yerleşim yeri olmuştur. Cape Town’un Avrupa ile ilişkisi 1652 yılında Jan van Riebeeck’in VOC (Hollanda Doğu Hindistan Şirketi) adına burada bir ticari liman kurmasıyla başladı. İlk Avrupalı yerleşimciler ağırlıklı olarak Fransız Protestanların dini baskısı nedeniyle kendi ülkelerinden kaçan Hollandalılar olmuştur. Bu ilk yerleşimciler çok geçmeden iç bölgelerde Stellenbosch ve Paarl gibi komşu kentleri ve Güney Afrika’nın diğer bölgelerini keşfettiler. Ülkede çok ciddi boyutlarda yaşanan ırk ayrımcılığı Nelson Mandela’nın büyük katkılarıyla yasal olarak 1991’de sona ermiş, zenciler resmi görevlere gelebilmiştir. Ancak hala ırk ayrımcılığı ve sosyal tabakalaşma, kentin yapılaşmasından bile anlaşılabilecek düzeydedir.

Sayısız tarihi öneme sahip sitesi, canlı gece hayatıyla Cape Town; birinci sınıf bir kozmopolit şehirdir. Uzun kumsalları, altın madenleri, şarap mahzenleri, binlerce çeşitte kuşu ve Masa Dağı’nda bulunan 5 binin üzerinde bitki çeşidi Cape Town’u özel kılan özelliklerden sadece bazıları.

Kentte balıkçılık, tekstil ve giyim, ahşap ürün imalatı, elektronik, mobilya, konaklama ve finans sektörleri; Cape Town ekonomisinde büyük avantaj sağlar.


Güney Afrika’nın Sunduğu Avantajlar:

-Tamamen doğal bir ortamda İngilizce eğitimi almış olursunuz.
-İngiltere, Kanada, Amerika, Avustralya gibi ülkelere nazaran çok daha ekonomiktir.
-İngilizce dil eğitimi alan öğrencilerin hafta da 20 saat part-time çalışma izni vardır.
-Güney Afrika ile ülkemiz arasında sadece 1 saat zaman farkı vardır. Öğrenciler aileleriyle çok rahat bir şekilde iletişim kurabilmektedirler.
-Güney Afrika’da klasik eğitim sisteminin dışında, dış aktivitelerle de eğlenceli ve keyifli hale getirilerek işlenebilmektedir.
-Güney Afrika’nın resmi dili İngilizcedir.
-Güney Afrika, Türk vatandaşları için vize kolaylığı sağlamaktadır. 3 aya kadar vizesiz kalma şansı vardır.
-Güney Afrika, hem modern şehirleri hem de doğal güzellikleri içinde barındıran bir ülkedir.
-İngilizce dil eğitimi alacağınız zaman diğer ülkelere nazaran çok az Türk ile karşılaşabilirsiniz. Bu sayede İngilizce dil seviyenizi çok daha iyi ve çok daha kolay bir şekilde ilerletebilirsiniz.
-Şehir içindeki ulaşım çok gelişmiştir, rahat ve ekonomiktir.
-Güney Afrika, farklı etnik gruplardan insanları bünyesinde barındırdığı için birçok farklı kültüre de ev sahipliği etmiş olur.
-Güney Afrika’da kış ayları çok çetin değildir ve kış mevsimi Güney Afrika’da ılık geçmektedir.
-Güney Afrika doğal güzellikleriyle dikkat çektiği kadar samimi halkı ve güvenli ortamıyla da cezbeden bir ülkedir.


Dil Okulları 

-EC
-LAL Language Centres
-International House
-Good Hope Studies
-Cape Studies
Moon EDU Logo
Emek Mahallesi 19. Sokak No:95
kesfet@moonedu.com.tr
+90 552 696 6630

Dünya'nın kapılarını aralayın

world-map
Scroll to Top